Живота явно е доста несправедлив особено за това, че мъжете отслабват много по-бързо, отколкото жените. От направената статистика става ясно, че мъжете стопяват килограмите си два пъти по-бързо и по-лесно. Като вземем в предвид че жените са много по-упорити във фитнеса и въпреки това не им помага да свалят бързо ненужните килограми. Защо се получава така ?
Ще ви запознаем с няколко тайни, които използват мъжете, за да отслабнат бързо и без проблем.
Хранете се с "правилна" храна
Виждали ли сте мъж да започва деня си със пакет солети ? Сигурно не ! Мъжете наблягат на истинската храна и не обичат да се тъпчат с боклуци. Така те се снабдяват с енергия за целия ден и се чувстват по-енергични и жизнени. Именно за това се препоръчва сутрин да наблегнете на лека, но в същото време пълноценна закуска - кисело мляко, ядки, сирене, плодове и зеленчуци.
Поставете си цел
За разлика от жените, които мислят за много и всевъзможни неща, при мъжете е точно обратното - те се концентрират само върху една цел. Ако се налага да спрат бирата, за да се стопи биреното коремче, то те го правят без проблем. При жените това мислене е по-широко и глобално, което често не води до нищо добро. Отказват бирата и газираните напитки, но също така се отказват и от шоколада и някои други полезни храни, като така намаляват въглехидратите.
В резултат на това те стават нещастни и гладни и скоро всичко се проваля. Най-добре е да откриете вашият вреден хранителен навик и да се опитате да се избавите от него. Не променяйте своя начин на живот,а само някои лоши навици. Скоро ще разберете, че сте се отървали от няколко килограма без да се усетите.
Тренировки във фитнес залата
Доста малка част от жените посещават фитнес залите, за да направят красиво и стегнато тяло. Другата част са основно там за да отслабнат. Фитнес треньорите не ги обнадеждават, като им казват че отслабването е трудна работа и са необходими много усилени тренировки. Дамите се отказват като видят че резултата не е такъв, какъвто са очаквали. За да не се откажете преди да сте започнали, погледнете наоколо и вижте момичетата които искат да направят плосък корем и стегнато дупе. Мислете като тях.
Фитнесът не е място където ще загубите много килограми, а ще стегнете и оформите тялото си. Така ще влезете в старите си дънки, дори и да не е помръднал кантарът.
Не планирайте
Често жените си правят точна фитнес програма, след консултация с приятелки или са се информирали от интернет. Малко мъже отиват в залата с точно определен план за трениране. Най-добре се опитайте да тренирате на уреди които ви допадат. Ако например ви харесва кростренажора, отделете повече време на него. Добре е да изпитвате удоволствие от това което правите, чак тогава ще забележите истинските резултати.
Похвалете се
За разлика от мъжете, жените са по-критични към себе си. Само да забележат малък недостатък - отпуснато дупе и закръглено коремче, и изпадат в ужас. Мъжете не обръщат толкова голямо значение на всичко това. Дори когато са свалили 1 килограм е добре жените да се поощряват.Проблема при жените е, че не оценят постигнатото и това им пречи да постигнат успехи. Дори и малко винаги се наслаждавайте на постигнато и се окуражавайте, че следващият път успеха ще е още по-голям.
Обичайте се
Мъжете се тревожат за тялото си много по-малко, отколкото жените. Те са горди, когато някоя секси мацка им се усмихне и дори да изглеждат ужасно, самочувствието им скача до небето. Защо не цените това, което имате? Дори да сте по-пълничка или косата ви да не е блестяща като на някоя реклама, не смятайте тези свои черти за недостатък.
Не яжте, за да се успокоите
Често мъжът вижда една пица и си казва: “О, ще има пица за вечеря”. Жените обаче започват да мислят: “О, пицата ми е слабост, ще ми повдигне настроението”. Изследванията сочат, че много дами хапват, за да се почувстват по-добре. Те използват храната, за да убият скуката, да се предпазят от стреса или напрежението. Най-добре мислете за храната като за гориво, което ще ви зареди с енергия. Не изпитвайте вина, докато се храните. По този начин ще се насладите на малките радости и едновременно ще губите килограми.
Източник :http://www.maxefect.com
16 април 2012
15 април 2012
Нахут, да обърнем внимание на бобовите култури.
Нахутът е бобово растение с превъзходни качества и безброй приложения. Той е много полезен при диабет, както и за понижаване нивата на холестерола.
Използва се в много кухни и за редица рецепти, но днес ще го разгледаме в светлината на идващите Коледни пости. Ще ви покажем десет превъзходни постни рецепти с нахут, които са идеални рецепти за хранене по време на пост, но можете да си ги приготвяте и по всяко друго време.
Ще ви дадем и съвет, как предварително да обработвате нахута преди да приготвите всяка избрана от вас рецепта.
Нахутът е представител на семейство Бобови. Това е храна много богата на протеини и е един от най-ранно култивираните зеленчуци. Неговите корени намираме преди 7 500 години в Средния Изток.
Има два вида нахут:
- Desi - по-малък и тъмен, с грапава обвивка - култивиран предимно в Индия, Етиопия, Мексико и Иран.
- Kabuli - доста по-светъл и едър, с по-гладка обвивка - предимно се отглежда в Южна Европа, Северна Африка, Афганистан и Чили, както и в Индия.
Освен в индийската кухня, нахутът е много използван и в италиянската. Използва се в салати, предястия, основни ястия, сосове и десерти. Също така брашното от нахут се използва при приготвянето на паста, хляб и всякакъв вид тестени десерти.
Едни от най-известните ястия са фалафелът и хумусът.
За здравето и нахута!
Хранителни стойности при 100 гр.
160 kcal
27,5 гр въглехидрати
2,59 гр мазнина
9 гр протеин
Нахутът е чудесен източник на протеини. Благоприятства понижаването на холестерола, намаляват риска от рак на стомаха и дебелото черво, стабилизира нивото на кръвната захар, предпазва диабетиците от сърдечни заболявания.
Изключително богат е на целулоза и е здравословен източник на въглехидрати за хора с инсулинова чувствителност или диабет. Нахутът предпазва от твърде бързото покачване на кръвната захар след хранене.
Има и ниски нива на мазнини, повечето от които са ненаситени.
Как се приготвя?
Изсушеният нахут изисква дълго варене около 1-2 часа, но не се разпада лесно, ако е варен повече от това. Ако сте го накиснали предварително в студена вода за 12-24 часа, то варенето се съкращава до около 30 минути.
Измийте 1 чаша нахут, отцедете и поставете в купа. Прибавете 2 1/2 до 3 чаши вода и пъхнете в хладилника. Оставете там минимум 12 часа. Може да престои без проблем 2-3 дни.
За варенето може да използвате водата, в която е престоял плюс още 1-2 чаши вода. Отнема 30-40 минути след като водата заври.
В тенджерата под налягане отново сложете водата, в която е стоял. Прибавете още, ако сметнете за необходимо. След като налягането стигне своя пик, намалете температурата и оставете да къкри за около 10 минути. Махнете от котлона и оставете да изстине.
Брашно
Леко запечете нахута като го загреете в тиган, докато получи лек загар. Трябва да внимавате да не загори затова поклащайте тигана или го разбърквайте. Поставете го в блендер и го "пасирайте" докато получите консистенция на брашно.
Ето и няколко рецепти за приготвяне на ястия от нахут :
Хумус
400 гр сварен нахут
2 1/2 с.л. лимонов сок
1 скилидка чесън, накълцана на ситно
1 с.л. сусамов тахан
70 мл зехтин
1 ч.л. лют пипер
сол и пипер
В купа смесете всички съставки освен подправките и пюрирайте с помощта на пасатор. Прибавете подправките и разбъркайте до получаване на еднородна смес. Хумусът се сервира в подходяща чиния поръсена с допълнително зехтин и лют пипер и с хрупкав топъл хляб, който да топите в него.
Доматен пилаф с нахут
1 ч.ч. дългозърнест ориз
1 дафинов лист
1 скилидка чесън, накълцана
щипка мащерка
2 големи домата, обелени, без семена и ситно нарязани или консерва домати 425 гр, изцедени и нарязани на дребно
1 1/2 ч.ч. нахут сварен
сол
пипер
2 ч.ч. бульон
накълцан магданоз
Загрейте малко мазнина и леко запържете дафиновия лист, чесъна и мащерката. Прибавете доматите и гответе на средна температура, като бъркате и раздробявате доматите. Прибавете нахута и продължете да готвите докато доматената микстура стане на гъста паста, 10-20 минути.
Прибавете бульона и овкусете със сол и пипер, оставете да заври и прибавете ориза. Покрийте с капак, намалете температурата и гответе още 20 минути. Изгасете котлона и оставете да си почине за 30 минути. Разбъркайте леко с вилица и поръсете с магданоза.
11 април 2012
Фитнес и бременност - табу или необходимост?
Не е задължително да прекарате девет месеца без фитнес и физически упражнения.
Постигането на идеална фигура е цел за повечето хора, и когато човек постигне тази визия, естествено е да насочи усилията си към запазване на фигурата непроменена за максимално дълго време. Бременноста е нещо чудесно, но настъпи ли този момент, всяка жена трябва да приеме факта, че трябва да се раздели с плоския и секси корем поне за известен период от време.
Много хора смятат, че по време на бременност физическата дейност трябва да се избягва, за да се предпазят жената и ембриона. Но има ли начин да поддържате форма и по време на бремеността?
Най-често срещаните оплаквания при бременност:
Гадене;
Умора;
Болки в гърба;
Ниско самочувствие/депресия;
Безсъние;
Констипация/запек;
Недостиг на въздух;
Подутини;
Прекомерно тегло.
Тези проблеми понякога остават и след раждането на детето, но чрез тренировки някои от тях могат да се облекчат.
Тренировките могат да намалят симптоми като: гадене, болки в гърба, отпадналост, прекомерно наднормено тегло. Те подобряват настроението, самоуважението и ви гарантират повече енергия през деня.
Упражненията също така спомагат за отделянето на ендорфин - хормон, който намалява болката и подобрява настроението. Натоварването по време на бременността е свъразно с натоварването преди това. Ако никога не сте тренирали, сега не е най-добрият момент да започнете усилени тренировки.
Ако не сте тренирали преди, в началото тренировките водят до стрес, който не е желателен. Но може да правите 2-3 пъти седмично 25-30 минутни разходки с интензивно темпо.
Ходенето е едно от най-естествените движения и няма да стресира организма ви. Първото, което трябва да направите, е да преосмислите целите си.
Тези девет месеца не са период, в който да бележите големи успехи, а по-скоро максимално да задържите добрата си форма. Можете да тренирате както с тежести, така и аеробно, но задължително трябва да внесете някои корекции в тренировъчния режим.
Положителни ефекти от тренировките по време на бременност:
По-добро възстановяване след бременноста;
Намален риск от болки в долната част на гърба;
По-високи енергийни нива;
По-добра подвижност;
По-добра циркулация на кръвта (особено в крайниците);
По-добър мускулен тонус и мускулна координация (което ще ви помогне да се справите с по-голямото ви тегло по време на бременноста);
Избягване на констипацията по време на бременност;
Тонусът и настроението ви са приповдигнати;
Намален риск от травми на стави и сухожилия;
По-голяма плацента, което осигурява по-добра хранителна база за детето;
Намален риск от Цезарово сечение.
Какво да избягваме при тренировките по време на бременност:
Тренировки в горещи и/или влажни помещения;
Обезводняване по време на тренировка;
Дейности, при които има опасност от падане;
Спортове, при които има физически контакт с други играчи - баскетбол, футбол;
Силни напрягания;
Гмуркане.
Продължителност и интензитет на тренировката
За жени, които не са тренирали преди това, 20-30-минутна тренировка със средно темпо е безопасна.
Жени, които са тренирали преди бременноста и нямат никакви медицински усложнения или забрани (задължително се консултирайте с лекар) могат да тренират максимум час, като намалят обичайното темпо на тренировка. Никога не работете до отказ. Винаги загрявайте добре преди тренировката.
Какви тренировки може да правим:
Аеробни - изберете си аеробно упражнение, което не е прекалено изморително за тялото ви. Задължително избягвайте дейности, при които има риск от падане, защото това може да е фатално. Изпълнявайте аеробните упражнения с пулс не повече от 60-70% от максималния такъв (но не повече от 140 удара в минута).
Друг критерий е да правите аеробната тренировка с такова темпо, при което можете да разговаряте с партньора до вас. В никакъв случай не стигайте до момент, в който не ви достига въздух.
Задължително избягвайте прекомерно затопляне на тялото (не повече от 38 градуса по Целзий) - това може да доведе до различни аномалии при раждането.
Плуване - това е едно от най-добрите упражнения по време на бременност. Водата поддържа тялото (не усещате тежеста на допълнителните килограми) и няма натоварване върху ставите (по време на бременност ставите са по-слаби заради променените хормонални нива).
Ходене - също много удачен избор. Спазвайте средно темпо, може да опитате да ходите под лек наклон (изкачване).
Колоездене - задължително стационарен велоергометър (средно интензивно темпо).
Упражнения с тежести - те поддържат мускулния тонус, подобряват подвижноста и намаляват риска от контузии, но в никакъв случай не се опитвайте да поставяте лични рекорди в този период или да работите с по-големи тежести от нормално. Никога не работете до отказ. Гледайте да не се преуморявате.
Жените, които правят упражнения за мускулите около таза ще намалят шанса за възникване на пикочна несдържаност, която може да възникне по време на или след бременноста.
Напълно избягвайте упражнения, при които лежите по корем. След 3-4 месец избягвайте и упражнения, при които лежите по гръб, тъй като тежестта на бебето може да попречи на циркулацията на кръвта.
Избягвайте упражнения, при които може да загубите баланс (клякания, напади). Използвайте повече машини.
Избягвайте упражнения, при които се натоварват коремните мускули. В този период травма на коремната мускулатура е изключително нежелана. Избягвайте големи тежести - това може да попречи на възстановяването ви, което е от голямо значение в случая. Удачни са упражненията, при които тялото е в седнало положение.
Почивайте когато усетите, че имате нужда, а не когато трябва. Избягвайте упражнения, при които има разтягане на мускулите. По време на изпълнението на дадено упражнение не задържайте дъх, тъй като спирате достъпа на зародиша до кислород.
Безопасни ли са тренировките за зародиша?
Съществува мнение, че тренировките могат да повлияят на майчината терморегулация по време на бременноста. Въпреки че изследвания са доказали, че човешкото тяло има компенсаторни механизми (засилена терморегулация на тялото и по-силен кръвен поток, които се борят с това), бъдете много внимателни.
Ако някой от следните симптоми се появи, веднага потърсете медицинска помощ:
Болка - особено в областа на гърба и таза;
Прекомерна умора;
Виене на свят;
Недостиг на кислород;
Вагинално кръвотечение;
Трудности при ходене;
Контракции.
Както обръщате внимание на проблемите, които възникват при неправилно трениране по време на бременност, така обърнете време на рисковете, които крие нетренирането по време на бременност, а те са: загуба на мускулен тонус, проблеми с кръвното налягане, възможност за качване на прекалено много килограми, проблеми със съня, болки в долната част на гърба, по-голям физиологичен стрес, разширени вени.
След бременноста: Преминете към нормален начин на трениране чак след като сте сигурни, че тялото е напълно възстановено от раждането.
Започнете с леко натоварване, като постепенно увеличавате натоварването до достигане на предишното ниво. Имайте предвид, че възвръщането на предишната форма няма да стане за дни - нужно е време.
Тренировките по време на бременност за безопасни само ако нямате усложнения или лекарски забрани! Тази статия има за цел единствено да достави информация по темата, не и да влияе върху избора на потребителите или да поставя някаква диагноза. Преди да започнете каквито и да е тренировки, задължително се консултирайте с лекар и се придържайте към неговия съвет.
Източник: //www.bb-team.org/
Постигането на идеална фигура е цел за повечето хора, и когато човек постигне тази визия, естествено е да насочи усилията си към запазване на фигурата непроменена за максимално дълго време. Бременноста е нещо чудесно, но настъпи ли този момент, всяка жена трябва да приеме факта, че трябва да се раздели с плоския и секси корем поне за известен период от време.
Много хора смятат, че по време на бременност физическата дейност трябва да се избягва, за да се предпазят жената и ембриона. Но има ли начин да поддържате форма и по време на бремеността?
Най-често срещаните оплаквания при бременност:
Гадене;
Умора;
Болки в гърба;
Ниско самочувствие/депресия;
Безсъние;
Констипация/запек;
Недостиг на въздух;
Подутини;
Прекомерно тегло.
Тези проблеми понякога остават и след раждането на детето, но чрез тренировки някои от тях могат да се облекчат.
Тренировките могат да намалят симптоми като: гадене, болки в гърба, отпадналост, прекомерно наднормено тегло. Те подобряват настроението, самоуважението и ви гарантират повече енергия през деня.
Упражненията също така спомагат за отделянето на ендорфин - хормон, който намалява болката и подобрява настроението. Натоварването по време на бременността е свъразно с натоварването преди това. Ако никога не сте тренирали, сега не е най-добрият момент да започнете усилени тренировки.
Ако не сте тренирали преди, в началото тренировките водят до стрес, който не е желателен. Но може да правите 2-3 пъти седмично 25-30 минутни разходки с интензивно темпо.
Ходенето е едно от най-естествените движения и няма да стресира организма ви. Първото, което трябва да направите, е да преосмислите целите си.
Тези девет месеца не са период, в който да бележите големи успехи, а по-скоро максимално да задържите добрата си форма. Можете да тренирате както с тежести, така и аеробно, но задължително трябва да внесете някои корекции в тренировъчния режим.
Положителни ефекти от тренировките по време на бременност:
По-добро възстановяване след бременноста;
Намален риск от болки в долната част на гърба;
По-високи енергийни нива;
По-добра подвижност;
По-добра циркулация на кръвта (особено в крайниците);
По-добър мускулен тонус и мускулна координация (което ще ви помогне да се справите с по-голямото ви тегло по време на бременноста);
Избягване на констипацията по време на бременност;
Тонусът и настроението ви са приповдигнати;
Намален риск от травми на стави и сухожилия;
По-голяма плацента, което осигурява по-добра хранителна база за детето;
Намален риск от Цезарово сечение.
Какво да избягваме при тренировките по време на бременност:
Тренировки в горещи и/или влажни помещения;
Обезводняване по време на тренировка;
Дейности, при които има опасност от падане;
Спортове, при които има физически контакт с други играчи - баскетбол, футбол;
Силни напрягания;
Гмуркане.
Продължителност и интензитет на тренировката
За жени, които не са тренирали преди това, 20-30-минутна тренировка със средно темпо е безопасна.
Жени, които са тренирали преди бременноста и нямат никакви медицински усложнения или забрани (задължително се консултирайте с лекар) могат да тренират максимум час, като намалят обичайното темпо на тренировка. Никога не работете до отказ. Винаги загрявайте добре преди тренировката.
Какви тренировки може да правим:
Аеробни - изберете си аеробно упражнение, което не е прекалено изморително за тялото ви. Задължително избягвайте дейности, при които има риск от падане, защото това може да е фатално. Изпълнявайте аеробните упражнения с пулс не повече от 60-70% от максималния такъв (но не повече от 140 удара в минута).
Друг критерий е да правите аеробната тренировка с такова темпо, при което можете да разговаряте с партньора до вас. В никакъв случай не стигайте до момент, в който не ви достига въздух.
Задължително избягвайте прекомерно затопляне на тялото (не повече от 38 градуса по Целзий) - това може да доведе до различни аномалии при раждането.
Плуване - това е едно от най-добрите упражнения по време на бременност. Водата поддържа тялото (не усещате тежеста на допълнителните килограми) и няма натоварване върху ставите (по време на бременност ставите са по-слаби заради променените хормонални нива).
Ходене - също много удачен избор. Спазвайте средно темпо, може да опитате да ходите под лек наклон (изкачване).
Колоездене - задължително стационарен велоергометър (средно интензивно темпо).
Упражнения с тежести - те поддържат мускулния тонус, подобряват подвижноста и намаляват риска от контузии, но в никакъв случай не се опитвайте да поставяте лични рекорди в този период или да работите с по-големи тежести от нормално. Никога не работете до отказ. Гледайте да не се преуморявате.
Жените, които правят упражнения за мускулите около таза ще намалят шанса за възникване на пикочна несдържаност, която може да възникне по време на или след бременноста.
Напълно избягвайте упражнения, при които лежите по корем. След 3-4 месец избягвайте и упражнения, при които лежите по гръб, тъй като тежестта на бебето може да попречи на циркулацията на кръвта.
Избягвайте упражнения, при които може да загубите баланс (клякания, напади). Използвайте повече машини.
Избягвайте упражнения, при които се натоварват коремните мускули. В този период травма на коремната мускулатура е изключително нежелана. Избягвайте големи тежести - това може да попречи на възстановяването ви, което е от голямо значение в случая. Удачни са упражненията, при които тялото е в седнало положение.
Почивайте когато усетите, че имате нужда, а не когато трябва. Избягвайте упражнения, при които има разтягане на мускулите. По време на изпълнението на дадено упражнение не задържайте дъх, тъй като спирате достъпа на зародиша до кислород.
Безопасни ли са тренировките за зародиша?
Съществува мнение, че тренировките могат да повлияят на майчината терморегулация по време на бременноста. Въпреки че изследвания са доказали, че човешкото тяло има компенсаторни механизми (засилена терморегулация на тялото и по-силен кръвен поток, които се борят с това), бъдете много внимателни.
Ако някой от следните симптоми се появи, веднага потърсете медицинска помощ:
Болка - особено в областа на гърба и таза;
Прекомерна умора;
Виене на свят;
Недостиг на кислород;
Вагинално кръвотечение;
Трудности при ходене;
Контракции.
Както обръщате внимание на проблемите, които възникват при неправилно трениране по време на бременност, така обърнете време на рисковете, които крие нетренирането по време на бременност, а те са: загуба на мускулен тонус, проблеми с кръвното налягане, възможност за качване на прекалено много килограми, проблеми със съня, болки в долната част на гърба, по-голям физиологичен стрес, разширени вени.
След бременноста: Преминете към нормален начин на трениране чак след като сте сигурни, че тялото е напълно възстановено от раждането.
Започнете с леко натоварване, като постепенно увеличавате натоварването до достигане на предишното ниво. Имайте предвид, че възвръщането на предишната форма няма да стане за дни - нужно е време.
Тренировките по време на бременност за безопасни само ако нямате усложнения или лекарски забрани! Тази статия има за цел единствено да достави информация по темата, не и да влияе върху избора на потребителите или да поставя някаква диагноза. Преди да започнете каквито и да е тренировки, задължително се консултирайте с лекар и се придържайте към неговия съвет.
Източник: //www.bb-team.org/
08 април 2012
Фитбол упражнения
Фитбол е вид гимнастика, която се изпълнява с фитнес топка, наричана още швейцарска топка. Името й идва от думите fitness и ball – топка. Фитболът стяга и тонизира мускулатурата, укрепва костите и ставите.
Фитнес топката се предлага в различни размери, за максимално удобство на спортуващия. Нейната нестабилност по време на упражнения кара повече мускулни групи да участват в изпълнението. Фитнес топката балансира мускулната сила, като форсира по-слабите части от тялото да работят по-активно, за да могат да издържат на темпото на по-силните.
Фитболът стяга проблемните зони – корем, талия, бедра и седалище. Включва упражнения от аеробиката, тае-бо, пилатес, стречинг. Движението на топката има още един позитивен ефект, а именно: поддържа стойката изправена. Няма как да се задържите върху топката, ако не сте стегнати и с изпънати рамене. Освен това фитболът предпазва колената от травми и "изхабяване".
Фитболът е най-ефективен при изпълнението на коремни преси. Тъй като краката са вдигнати върху топката, а и не са в достатъчно стабилна позиция, това "освобождава" коремните мускули да работят възможно най-активно.
Ето и няколко основни фитбол упражнения:
Стречинг упражнение 1
Легнете по гръб върху топката с изпънати над главата ръце. Пружинирайте леко с ръце, като същевременно се стремите да балансирате тялото върху топката. Правят се 15-20 повторения (всяко пружиниране с ръце се брои).
Стречинг упражнение 2
Легнете по гръб върху топката, но този път с изпънати напред ръце. Пружинирайте леко с тях, докато балансирате върху топката. Правят се 15-20 повторения.
Стречинг упражнение 3
Легнете по корем върху топката, като се опрете стабилно с ръце на пода. Повдигайте краката нагоре, докато балансирате върху топката със стегнати коремни и седалищни мускули. Правят се 10-25 повторения.
Коремна преса 1
Легнете по гръб с крака вдигнати върху топката. Сложете ръцете на тила и започнете да правите коремни преси, като същевременно държите топката с крака. Правят се 25-30 повторения, 2 серии.
Коремна преса 2
Легнето по гръб с крака вдигнати върху топката. Кръстосайте ръцете пред гърдите и изпълнявайте коремни преси, като придържате топката с крака. Правят се 25-30 повторения, 2 серии.
Фитнес топката се предлага в различни размери, за максимално удобство на спортуващия. Нейната нестабилност по време на упражнения кара повече мускулни групи да участват в изпълнението. Фитнес топката балансира мускулната сила, като форсира по-слабите части от тялото да работят по-активно, за да могат да издържат на темпото на по-силните.
Фитболът стяга проблемните зони – корем, талия, бедра и седалище. Включва упражнения от аеробиката, тае-бо, пилатес, стречинг. Движението на топката има още един позитивен ефект, а именно: поддържа стойката изправена. Няма как да се задържите върху топката, ако не сте стегнати и с изпънати рамене. Освен това фитболът предпазва колената от травми и "изхабяване".
Фитболът е най-ефективен при изпълнението на коремни преси. Тъй като краката са вдигнати върху топката, а и не са в достатъчно стабилна позиция, това "освобождава" коремните мускули да работят възможно най-активно.
Ето и няколко основни фитбол упражнения:
Стречинг упражнение 1
Легнете по гръб върху топката с изпънати над главата ръце. Пружинирайте леко с ръце, като същевременно се стремите да балансирате тялото върху топката. Правят се 15-20 повторения (всяко пружиниране с ръце се брои).
Стречинг упражнение 2
Легнете по гръб върху топката, но този път с изпънати напред ръце. Пружинирайте леко с тях, докато балансирате върху топката. Правят се 15-20 повторения.
Стречинг упражнение 3
Легнете по корем върху топката, като се опрете стабилно с ръце на пода. Повдигайте краката нагоре, докато балансирате върху топката със стегнати коремни и седалищни мускули. Правят се 10-25 повторения.
Коремна преса 1
Легнете по гръб с крака вдигнати върху топката. Сложете ръцете на тила и започнете да правите коремни преси, като същевременно държите топката с крака. Правят се 25-30 повторения, 2 серии.
Коремна преса 2
Легнето по гръб с крака вдигнати върху топката. Кръстосайте ръцете пред гърдите и изпълнявайте коремни преси, като придържате топката с крака. Правят се 25-30 повторения, 2 серии.
Постна пица без брашно.
За любителите на пицата, един вариант който е хем диетичен, хем вкусен.
Необходими продукти за блата:
2 супени лъжици смляно ленено семе
2 супени лъжици овесени трици или ядки
2 супени лъжици ситно настърган пармезан
1 супена лъжица сух риган (може и босилек)
1/2 чаена лъжичка сода за хляб
2 яйца
Необходими продукти за плънката:
1 супена лъжица зехтин + 3 супени лъжици доматено пюре за намазване на блата
100 г моцарела
100 г чедър
1/2 чаена чаша пресни гъби
4-5 маслини
1/2 зелена чушка
червен лук за аромат
2-3 резена домат
Начин на приготвяне:
Подгответе блата, като разбъркате добре всичките му съставки. Разпределете го равномерно върху намаслена тавичка и изпечете сместа в предварително загрята на 200 градуса фурна за 10 минути. След това намажете блата с доматеното пюре и зехтина, поръсете с останалите продукти от списъка за плънката, върнете пицата във фурната и печете до златисто.
18 март 2012
Кърмещата жена и спорта
Известно е, че двигателните упражнения предпазват от болести на сърдечно-съдовата система, диабет, остеопороза… (списъкът може да бъде продължен). Освен това те ни карат да се чувстваме по-добре психически и предпазват от депресии – което е още една причина да са особено полезни за жената след раждането.
Няма никаква причина кърмещата жена да не започне да спортува още веднага, щом се почувства добре след раждането. Изследванията недвусмислено показват, че физическото натоварване по никакъв начин не влияе на количествата и състава на кърмата. Леките упражнения като Пилатес, велоергометърът, йогата и т.н. са изключително подходящи и за физическия тонус на кърмещата жена, и за психическото й здраве. Освен това времето, прекарано в тренировки без бебето, кара младата майка да се почувства отново автономна личност.
Важно е по време на физическо натоварване да се носи спортен, добре поддържащ сутиен, който обаче не стяга прекомерно (пристягането може да доведе до запушвания). Не е добре и да се практикуват спортове, при които гърдите могат да се травмират – подобна травма също може да доведе до неприятни проблеми като запушени каналчета и мастит. Някои кърмещи майки споделят, че двигателни активности като бягане, аеробика, подскачане и т.н. са не особено удачен избор, тъй като пълните и увеличени като размер гърди създават усещане за тромавост.
Ако няма кой да гледа бебето ви, а то не е склонно да спи доста и да ви остави да правите упражненията си на спокойствие, бъдете изобретателни – един танц пред телевизора или сиди плeйъра с бебе на ръце също харчи калории.
Добре е да се знае, че много силното физическо натоварване води до увеличаване на количеството на млечна киселина в кърмата, но тя не е вредна за бебето и като цяло изследванията не отчитат влияние върху желанието на бебето да суче. Дори след такова натоварване (което не е характерно за жените по принцип, особено за онези, които не са активни състезателки), нивата на млечна киселина се нормализират още след час.
Онези майки, които пред физическата активност предпочитат пасивното натоварване с процедури като LPG и Power Plate, е важно да знаят, че процедурите не пречат на кърменето, но са противопоказни за хора с тромбози, разширени вени, диабет и други хормонални смущения. Също така е необходимо, ако майката е родила с цезарово сечение, да се консултира с гинеколога си кога е удачно да пристъпи към подобни процедури.
В заключение може да се обобщи, че умереното намаляване на хранителния прием, разнообразното и балансирано меню, както и умереният престой във фитнеса, спортната зала или парка могат да помогнат на кърмещата жена не само да бъде в чудесна физическа форма, но и да подпомогнат психическото й здраве.
Какво забавя метаболизма?
Много хора казват, че имат забавен метаболизъм, и са готови да се лекуват с какво ли не, без да имат представа как работи в действителност човешкият метаболизъм.
Казано най-просто, това е скоростта, с която организмът изгаря калориите, за да поддържа съществуването.
Трябва да се отбележи, че организмът гори калории денонощно, независимо дали се движи или почива. Нуждаете се от енергия непрекъснато, даже докато спите. Ето защо, най-погрешното нещо е да пропускате хранения, защото искате да отслабнете.
От какво зависи метаболизмът?
Хората смятат, че той се влияе основно от степента на физическата активност, от функцията на тиреоидните хормони и от възрастта. Това е вярно до известна степен, но главният фактор е мускулната маса. Колкото повече мускули имате, толкова повече калории изгаряте, независимо колко активни сте физически и каква е възрастта ви.
Ето факторите, които определят човешкия метаболизъм, подредени според тяхното значение:
- Мускулна маса
- Честота на хранене. Колкото по-големи са интервалите между храненията, толкова повече се забавя метаболизмът, за да може да съхрани енергия.
- Степен на активност. Това е важно, но губи значението си, ако яденето не отговаря на изразходваната енергия.
- Начин на хранене. Диета, която изключва почти напълно мазнините, води до оскъдно отделяне на хормони, което забавя метаболизма.
- Хидратация. Над 70% от функциите на организма се осъществяват във водна среда, обезводняването забавя и стресира всичките системи на организма.
- Генетични дадености. Някои хора имат по-бърз метаболизъм, а други обратно, не можете да промените генетичните дадености, но все пак може да се опитате да спечелите битката с бавния метаболизъм.
- Хормоналната функция. Съмнявате се, че имате недостиг на тиреоидни хормони? Едва ли – преди всичко стабилизирайте кръвната си захар и се заемете с физически упражнения 2-3 пъти седмично.
- Стрес. Той също може да забави метаболизма, като създава напрежение във всички системи. Освен това много хора започват да преяждат, когато са стресирани.
Защо се забавя метаболизмът?
Много често се твърди, че след 30-годишна възраст метаболизмът се забавя. Всъщност, учените са установили, че причината не е толкова във възрастта, колкото в загубата на мускулна маса, което не става с остаряването, а с намаляването или липсата на физическо натоварване.
Какво е решението?
Спрете да трупате нови мазнини. Няма смисъл да правите физически упражнения, ако след тях трупате нови мазнини. Човек не напълнява от липса на спорт, а защото снабдява организма си с повече калории, отколкото той има нужда в момента. Може да ядете храните, които обичате, но само ако доставяте количеството, което е необходимо. Яжте и според изразходваната енергия, най-добре на 2-3 часа.
Атакувайте натрупаните мазнини. Това изисква комбиниран подход – поддържане на стабилни стойности на кръвната захар и физически тренировки с постепенно увеличаване на натоварването.
Източник : http://health.bg
17 март 2012
11 март 2012
Път към здравословното хранене при децата
Много от навиците за цял живот се създават в периода между 6 и 12 годишна възраст. В този период е изключително важно родителите да взимат активно участие в създаването на хранителни навици на децата така, че да им осигурят здравословно развитие .
Ключът към контрола на теглото и здравето им е да ги научите да ядат, когато са гладни и да спрат, когато вече са се заситили. Използването на храна за наказания или окуражителна награда насърчава детето да игнорира сигналите, че е гладно. Когато искате да му покажете, че сте доволни от него, е по-добре да му купите книга или малка играчка, вместо сладолед или вафли, например.
Не забравяйте, че за пълноценното развитие на детето са необходими поне 60 минути дневно физическа активност .
Част от причините за заседналия начин на живот на съвременните деца са компютърът и телевизорът. Ограничаването на времето, прекарано пред монитора, винаги води до по-добро здраве и хранителни навици . Децата, които гледат по-малко от два часа телевизия дневно, са с по-добра фигура и се хранят по-здравословно.
Не забравяйте, че колкото повече позволявате на децата си да пият газирани напитки , да ядат пържени картофи и мазни сандвичи , толкова по-непривлекателни и съответно неконсумирани ще останат млякото, плодовете и зеленчуците . Пиенето на мляко е най-бързият и лесен начин да се укрепи костната система на подрастващите , тъй като то е ценен източник на калций и витамин D . Децата, които не са почитатели на млечните напитки , трябва да приемат ценни витамини и минерали за костите по друг начин, под формата на добавки, например.
Една от най-добрите стратегии за здравословен начин на живот е да позволявате на децата си да участват в избора и подготовката на подходящи за тях храни. Взимайте детето си, когато пазарувате и му обяснявайте кое за какво е полезно и какви са рисковете от консумацията на вредни храни .
04 март 2012
Кучето - поддържа във форма бременните
Учени от Ливърпул и Бристол са категорични, че кучето помага на бременните жени да поддържат физическа активност и да съхранят не само фигурата си, а и здравето си. Според лекарите притесненията относно прибавянето на излишни килограми по време на бременност стават все по-актуални. Наднорменото тегло е вредно и за майката и за бебето. Много експерти правят връзка между затлъстяването на майката и на децата. При новото изследване били проследени здравословното състояние и начинът на живот на повече от 11 000 бременни британки. Оказало се, че извеждането на кучето е най-добрият начин за поддържане на нормално тегло през деветте месеца. Домашният любимец не само мотивира бременните жени към физическа активност, но и прави разходката им по-ефективна.
03 март 2012
Pole dancing – фитнес на пилон
Pole dancing (танци на пилон) – от стриптийз клубовете до фитнес залата. Pole dancing извайват изящно тяло и помагат на жените да преоткрият сексапила си. Танците на пилон са хем полезни, хем развлекателни.
Pole dancing се появяват в САЩ през 20-те години на XX век. Практикуват се от пътуващи артисти, като техен първоизточник е китайската акробатика. Постепенно танците на пилон се разпространяват в цирковете, баровете и кабаретата, а в края на миналия век са задължителни в програмата на стриптийз клубовете в САЩ и Канада. Днес pole dancing се превръщат във фитнес тренировка и намират уютно място във фитнес залата.
Pole dancing е доста изтощителна тренировка, тъй като включва катерене, висене, плъзгане и различни секси фигури около пилона. Натоварва всички мускулни групи.
Има различни видове пилон. Първият е постоянно прикрепен за тавана. Вторият е полусвързан за тавана чрез обтягане. Третият не е прикрепен нито към тавана, нито към пода, а обикновено е захванат за основа. Голям плюс на танците на пилон е, че помагат на жените да развият своята сексуалност.
Жените са родени да бъдат женствени и секси, но покрай майчинството и кариерата често пренебрегват тези свои качества.
Pole dancing - предимства
Изгарят много калории.
Идеална кардио тренировка.
Тонизират мускулатурата.
Подобряват танцувалните умения и пластичността.
Карат жените да се чувстват по-женствени, по-сексапилни и по-самоуверени.
Правят движенията по-плавни и по-грациозни.
Натоварват всички мускулни групи.
Забавни са.
Танците на пилон не са никак лесни. Изискват сила, издръжливост и предварителна подготовка. Тялото почти през цялото време се намира във въздуха и разчита на мускулите на ръцете и краката.
Начинаещите започват с изучаване на сексапилните и съблазнителни движения на тялото.
След това се преминава към упражнения за придобиване на сила и издръжливост и усвояване на различни фигури. Резултатът е не само красив и прелъстителен танц, но и стегнати бедра, ханш, ръце, пластичност, гъвкавост и тонизирана мускулатура на цялото тяло.
Холивудските звезди също залагат на pole dancing за извайване на секси тяло. Анджелина Джоли, Майли Сайръс, Деми Мур, Дарил Хана са сред знаменитостите, които поддържат фигурата и сексапила си с танци на пилон.
Всички полудяха по ЗУМБА !
Що е то Зумба?
Зумба е фитнес танц, вдъхновен от латиноамериканските танци. Създаден е от хореографа Алберто Перез от Колумбия в края на ХХ век., зумба включва танци, аеробика и фитнес. Хореографията на зумбата съчетава движения от хип-хоп, самба, салса, меренге, мамбо, бойни изкуства и кючек. Заедно с това се изпълняват клекове и удари.
История на зумбата
Алберто Перез създава зумба фитнес в последните десет години на ХХ век.
Бето ръководил няколко класа по салса. Един ден се оказва без подходяща музика за кардио упражненията си, затова решава да използва песни от латиноамерикански танци.
Танцът възникнал с прости движения от латино танците. След известно време Перез създал отделни класове, с които разработили зумба.
В наши дни зумба предлага шест различни вариации:
Зумба: комбинация от аеоробика и латински танци.
Златна Зумба: златната зумба е създадена за хора в неравностойно положение или възрастни.
Зумба Тон: комбинира упражнения за определени части на тялото и високоинтензивно кардио натоварване. Използват се тежести и стикове.
Аква Зумба: съчетават се традиционните зумба елементи с аква аеробика.
Зумбатомик: създадена е за момичета и момчета между 4 и 12 години. Комбинират се ърбан танци като хип-хоп, регетон и поп. Целта е израждането на координация, дисциплина, увереност и работа в екип.
Зумба в определено време: създава се индивидуален план за всеки, според неговите нужди и време, в което може да практикува.
Здравословни ползи - Горене на калории
Практикуването на зумба провокира огромен аеробен разход на енергия и следователно горене на калории.
Специалисти твърдят, че зумба гори от 400 до 600 калории на час повече спрямо класове по салса и диско например.
В зумба се включват и типични фитнес упражнения като лицеви опори и клекове.
Танцът се е превърнал в един от любимите начини за кардио тренировки по света.
Тренировка за цялото тяло
Зумба е едновременно танцова и фитнес тренировка. Танцът ангажира цялото тяло. В него участват почти всички мускули и стави.
Най-голямо натоварване пада върху бедрата и коремните мускули.
Не се изненадвайте, ако след първата ви тренировка по зумба се събудите без желание да ставате от леглото.
Танците често биват подценявани спрямо натоварването, но това си остава един от спортовете, които натоварват тялото цялостно.
Зумба е фитнес танц, пригоден за всички. Все повече интструктори по света се сдобиват с рекордни по численост класове.
По света модерните фитнес салони предлагат часове по стандартна зумба, Златна Зумба за стари хора, зумба за деца и дори Аква Зумба.
Зумба е прекрасен начин за забавление и отърсване от натовареността на съвремения свят.
Един час, прекаран в забавление и усмивки, който ни носи здраво, стройно и красиво тяло.
Източник: http://www.bb-team.org
Абонамент за:
Публикации (Atom)